Преминете към съдържанието

Как би описал ролята на Automation QA специалист (автоматизирано тестване) в нашата организация? 

С една дума – динамична. Работата съчетава комуникация с клиента, взаимодействие с различните звена от нашия екип, отговорен за разработването на продукта, както и задълбочена техническа работа. Всичко това прави всеки наш ден различен и интересен.

Каква е основната разлика между Automation QA и Manual Testing?

Ръчното тестване се извършва ръчно от QA анализатор, докато автоматизираното се осъществява чрез скриптове, код и инструменти за автоматизация.

При процесът на ръчно тестване възможността да се допусне грешка е по-голям, както и необходимото време за изпълнение е значително повече отколкото при автоматизираното тестване. Т.е. Automation QA пести време и намалява риска от човешки грешки.

В кои случаи е по-подходящо да се използва Automation QA, и в кои – Manual?

Колкото и да ни се иска, не е възможно (а и не е необходимо) да се автоматизира 100% от тестовите сценарии. Изборът зависи от сложността на процесите, интеграциите и бизнес нуждите.

Manual тестването е незаменимо за сценарии, които са прекалено сложни за автоматизация или при функционалности, свързани с интеграция на системи, където достъпът ни е ограничен. Automation QA е ефективно за повтарящи се тестове с голям обем данни.

Какъв е екипът, в който работиш и с какви екипи/ колеги работиш и комуникираш най-често?

При нас в Hitachi Solutions работим на отделни проекти. В тези проекти ние като тест консултанти комуникираме най-често с Разработчиците, Бизнес анализаторите и клиента.

Какъв е екипът, в който работиш и с какви екипи/ колеги работиш и комуникираш най-често?

При нас в Hitachi Solutions работим на отделни проекти. В тези проекти ние като тест консултанти комуникираме най-често с Разработчиците, Бизнес анализаторите и клиента.

Какви са твоите задачи и отговорности?

След като Бизнес Анализаторът е изготвил ‘user story’ за дадена функционалност, одобрено от клиента, това story отива при разработчиците, които са отговорни за създаването на тази функционалност. В това време ние изготвяме нашите тестови сценарии на база на критериите, заложени в това user story.
Автоматизираме възможно най-голяма част от тези сценарии. И след като сме сигурни, че функционалността отговаря на предварително зададените критерии, я демонстрираме на клиента.
Ако по време на нашето тестваме (автоматизирано или ръчно) открием проблем, го анализираме, документираме и предаваме към разработчиците за да бъде отстранен максимално бързо.

Какви технологии и инструменти най-често използваш и как се развиват те?

Технологията може да варира спрямо проекта, по който работим. Използваме предимно Selenium WebDriver като automation framework, но ако за даден проект Playwright е по-подходящ, се насочваме към него. Подобна е ситуацията и с програмните езици, главно използваме C#, но е имало и проекти, в които сме използвали Ruby, JS. Както и AI инструменти като Leapwork.

Automation QA е динамично пътешествие, в което всеки ден носи нови предизвикателства, нови знания и нови възможности да създаваме качествени решения

Емил Шестаков
Automation QA

Какви умения, качества и сертификати според теб са ключови за успеха в тази роля?

Задълбочени познания относно SDLC/STLC

  • Фундаментални познания в програмирането
  • Аналитично мислене
  • Адаптивност
  • Внимание към детайла

Как се справяш с непредвидени грешки или трудни сценарии по време на тестовете?

Анализирам ситуацията. И се опитвам да разбера кой подход ще доведе то най-бързо разрешаване на въпросния сценарий.

 

Какво е твоето удовлетворение в работата?

Обичам технологичното разнообразие и чувството, че помагам на клиентите да създават качествени продукти.

Кой е най-интересният проект, по който си работил досега?

Имах възможност да работя за един от големите ни клиенти в публичния сектор (DEFREA) във Великобритания. Работихме върху продукт, свързан с автоматизиране на сложни бизнес процеси. Бях част от екип със страхотни професионалисти, което ми даде възможност да израсна много не само като професионалист, но и като човек.

Как виждаш бъдещето на автоматизираното тестване и неговото значение за бизнеса?

Вълнуващо и интензивно! Тестването е неизменна част от разработката на всеки качествен софтуерен продукт. Имаме на разположение страшно много инструменти, които правят автоматизацията възможна и много ефективна.

Какъв съвет би дал на хората, които обмислят да кандидатстват при нас за ролята на Automation QA?

Давайте смело – заслужава си!

И едно мотивиращо изречение за финал! 

Няма значение колко бавно вървиш, стига да не спираш!

Емил Шестаков

За автора

Емил Шестаков

Емил е млад, амбициозен, с опит в същата сфера. Очакваме да има страхотно професионално бъдеще!